Wysoce lukratywny biznes rozbudowy i budowy farm wiatrowych wciąż kwitnie na całym świecie. Badanie wyraźnie obaliło twierdzenie mediów, że wytwarzanie energii wiatrowej będzie produkować energię wolną od dwutlenku węgla.
Farmy wiatrowe generują to, czemu mają zapobiegać
Energia wiatrowa wpływa na klimat poprzez zmianę warstwy granicznej atmosfery. Tylko do 2018 r. opublikowano co najmniej 40 artykułów i 10 badań obserwacyjnych łączących farmy wiatrowe z wpływem na klimat, jak donosi również tkp.
W badaniu przeprowadzonym przez fizyków stosowanych Lee Millera i Davida Keitha z Uniwersytetu Harvarda, zatytułowanym „Climatic Impacts of Wind Power”, naukowcy porównali wpływ energii wiatrowej na klimat na dużą skalę z obserwacjami na poziomie lokalizacji. Odkryli, że ocieplenie spowodowane przez turbiny wiatrowe jest największe w nocy.
Wpływ energii wiatrowej na klimat będzie zatem nadal wzrastał w miarę instalowania coraz większej liczby turbin wiatrowych.
Gdyby na przykład w Stanach Zjednoczonych zainstalowano wystarczającą liczbę turbin wiatrowych, aby pokryć całe zapotrzebowanie kraju na energię elektryczną, turbiny natychmiast podniosłyby temperaturę powietrza na powierzchni danego regionu średnio o 0,24 stopnia Celsjusza, poinformowali naukowcy w czasopiśmie naukowym Joule. Nie jest to jednak wartość bez znaczenia.
Ogromny wzrost temperatury powierzchni
W badaniu przeanalizowano zakładaną ekspansję regionu farmy wiatrowej w środkowych Stanach Zjednoczonych do mocy 0,46 terawata energii elektrycznej, czyli wartości, którą kraj zużył w 2018 r., kiedy badanie zostało opublikowane. Miller i Keith stwierdzili, że przy tych hipotetycznych turbinach temperatury powierzchni w tych latach były wyższe niż średnia w sąsiednich stanach w USA, szczególnie w pobliżu centrum regionu farmy wiatrowej.
Turbiny wiatrowe zmieniają klimat poprzez zwiększenie mieszania atmosferycznego w warstwie granicznej, czyli warstwie atmosfery znajdującej się bezpośrednio nad powierzchnią Ziemi. Turbulencje wytwarzane przez turbiny zwiększają temperaturę, szczególnie w nocy, kierując cieplejsze powietrze z górnej części warstwy granicznej w kierunku chłodniejszego powietrza bezpośrednio nad powierzchnią Ziemi. Turbiny mogą redystrybuować zarówno wilgoć, jak i ciepło, a badanie przeprowadzone w Science sugerowało, że farmy wiatrowe mogą zwiększyć opady, a tym samym roślinność na Saharze.
Ocieplenie do 1 stopnia
Według badania, duża liczba turbin wiatrowych zawartych w ciągłej czarnej linii na wykresie szybko ogrzałaby Stany Zjednoczone średnio o 0,24 stopnia Celsjusza. Efekt ocieplenia jest najsilniejszy w pobliżu środka turbiny, z ociepleniem do 1 stopnia Celsjusza. Farmy wiatrowe działające w 2018 r. są pokazane jako otwarte okręgi w celach ilustracyjnych.
Ocieplenie atmosfery wywołane przez turbiny wiatrowe następuje natychmiast, ale ma również długotrwały efekt uboczny. Badanie wyjaśnia, że redukcja emisji gazów cieplarnianych może zająć sto lat, aby przeciwdziałać temu dodatkowemu ciepłu.
Jak mogliśmy zaobserwować w ciągu ostatnich trzech miesięcy w Niemczech i innych krajach Europy Środkowej, farmy wiatrowe, oprócz globalnego ocieplenia, powodują ogromne problemy z dostawami energii elektrycznej. Powtarzające się w ostatnich miesiącach mroczne okresy, z których niektóre trwały nawet 12 dni, wymagały dużych elektrowni zastępczych lub zakupu energii elektrycznej z sąsiednich krajów. Konsekwencją tego jest ogromny wzrost kosztów energii elektrycznej, ponieważ elektrownie zastępcze są potrzebne tylko sporadycznie w ciągu roku.
Wyniki zostały podsumowane przez dwóch fizyków w następujący sposób:
Okazuje się, że wygenerowanie obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną w USA (0,5 TWe) za pomocą energii wiatrowej spowodowałoby ocieplenie temperatury powierzchni kontynentalnej USA o 0,24 °C. Ocieplenie jest częściowo spowodowane redystrybucją ciepła przez turbiny poprzez mieszanie warstwy granicznej. Ocieplenie jest częściowo spowodowane redystrybucją ciepła przez turbiny poprzez mieszanie warstwy granicznej. Modelowane dzienne i sezonowe różnice temperatur są w przybliżeniu zgodne z ostatnimi obserwacjami ocieplenia na farmach wiatrowych i odzwierciedlają spójne mechanistyczne zrozumienie tego, jak turbiny wiatrowe zmieniają klimat. Efekt ocieplenia jest: niewielki w porównaniu z prognozami ocieplenia w XXI wieku, w przybliżeniu równoważny mniejszemu ociepleniu osiągniętemu przez dekarbonizację globalnej produkcji energii elektrycznej i duży w porównaniu z mniejszym ociepleniem osiągniętym przez dekarbonizację produkcji energii elektrycznej w USA za pomocą wiatru. Przy tym samym tempie wytwarzania energii, wpływ systemów fotowoltaicznych na klimat jest około dziesięciokrotnie mniejszy niż w przypadku energii wiatrowej. Ogólny wpływ energii wiatrowej na środowisko jest z pewnością mniejszy niż wpływ paliw kopalnych. Niemniej jednak, podczas przekształcania systemu energetycznego w energię bezemisyjną, decyzje między energią wiatrową a fotowoltaiką powinny być podejmowane na podstawie szacunków ich wpływu na klimat.
***

W języku niemieckim ukazała się nowa książka. Może wkrótce i w Polsce…
Nowa publikacja:
Maria Pilar rozlicza się z „zieloną zarazą”.
Do zamówienia bezpośrednio ze strony:
https://www.buchdienst-hohenrain.de/
https://www.buchdienst-hohenrain.de/product_info.php?products_id=1887
NASZA MITTELEUROPA jest publikowana bez irytujących i zautomatyzowanych reklam wewnątrz artykułów, które czasami utrudniają czytanie. Jeśli to doceniasz, będziemy wdzięczni za wsparcie naszego projektu. Szczegóły dotyczące darowizn (PayPal lub przelew bankowy) tutaj (Details zu Spenden (PayPal oder Banküberweisung) hier.).