web analytics
Bildquelle: Ungarnreal

Na rzekomo “antysemickich” Węgrzech:.


W dniach 22-30 sierpnia w Budapeszcie odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej pod hasłem “Pozwól nam żyć na nowo” w pięciu miejscach z 20 programami
.

Festiwal jest uważany za jedno z największych wydarzeń artystycznych o tematyce żydowskiej w Europie. Cykl imprez otwiera swoje podwoje rok po roku, ponieważ za każdym razem cieszy się ogromnym powodzeniem wśród spragnionych kultury festiwalowiczów, oferując już po raz 23. od 1999 roku fantastyczne programy, koncerty, spacery tematyczne, czytanie książek i dyskusje, artystów o międzynarodowej sławie i bajeczne, sakralne miejsca dla festiwalowiczów.

Celem festiwalu jest prezentacja kultury żydowsko-węgierskiej, ale także tradycji innych narodów. Różnorodność programów ma na celu podkreślenie, jak ważne jest, aby różne kultury żyły obok siebie w pokoju. Tydzień imprez ma na celu przekazanie, że wśród nas mieszkają ludzie, których zwyczaje i tradycje są często odmienne i jeszcze całkiem obce.

Festiwal Kultury Żydowskiej stara się sprostać tej maksymie, prezentując wyrafinowaną sztukę poprzez wyjątkowo bogatą węgierską kulturę żydowską. Podczas festiwalu można wybierać spośród koncertów folkowych, klasycznych i rozrywkowych, przedstawień utworów literackich, występów improwizacyjnych, a nawet specjalnych wieczorów salonowych. Nie ma potrzeby zastanawiać się, który program jest najwyższej jakości, ponieważ wysoki standard jest gwarantowany w każdym programie.

Siódma dzielnica Budapesztu była historyczniedzielnicą żydowską, wydarzenia odbędą się w miejscowych synagogach, na ulicy Dohány, na ulicy Hegedűs oraz w historycznej synagodze na ulicy Rumbach.

Informacje o programach również odwrócone: https://www.zsidokulturalisfesztival.hu/.

Zjednoczone Gminy Żydowskie Węgier, EMIH organizują program “Tydzień Synagog” w dniach 27 sierpnia – 5 września 2021 r. w Budapeszcie. Rozszerzy on możliwości wiary i życia wspólnotowego dla tradycyjnych Żydów poprzez otwarcie starych i nowych synagog.

Społeczność żydowska czuje się dziś na Węgrzech bezpiecznie.

.
Po kilkudziesięciu latach ponownie otwarto synagogę w Újbudzie i dom modlitwy przy ulicy Vörösmarty, a także zakończono rozbudowę i remont domu kultury “śluza” w Újlipótváros.

27 sierpnia rozpoczynają się obchody dwusetnej rocznicy powstania Starej Synagogi w Budzie oraz tradycyjne “Sóletfes” (sólet = tradycyjna potrawa żydowska), podczas których na scenie muzycznej występują międzynarodowe gwiazdy.

Informacje o programie: https://zsinagogakhete.hu/programok/.

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na stronie UNGARNREAL, naszego partnera w EUROPEAN MEDIA COOPERATION.


Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert