web analytics
Wikinger Runenschrift · Foto: flickr

Podczas wykopalisk we wsi Lány w pobliżu miasta Břeclav na południowych Morawach czescy archeolodzy znaleźli kości zwierząt z wyrytymi kilkoma znakami staroniemieckiego pisma runicznego oraz tzw. praską ceramikę – poinformował w czwartek rzecznik Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

Najstarszy archeologicznie udokumentowany zabytek piśmienniczy na obszarze zamieszkałym przez ludy słowiańskie nie jest więc zapisany pismem głagolickim, lecz starogermańskim pismem runicznym.

Praska ceramika znaleziona podczas wykopalisk wyraźnie wskazuje na to, że była to osada słowiańska.

“Kość wypełniona znakami runicznymi, którą znaleźliśmy w 2017 roku, została dokładnie zbadana przez międzynarodową grupę naukowców z Czech, Austrii, Szwajcarii i Australii i jednoznacznie stwierdzono, że jest to najstarszy zapis pisemny znaleziony na terytorium osadnictwa słowiańskiego. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla czeskiej archeologii, ale także dla całej archeologii europejskiej” – powiedział Jirí Machácek, kierownik Instytutu Archeologii i Muzealnictwa na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Masaryka.

Naukowcy określili wiek kości za pomocą metod genetycznych i izotopów węgla, co zostało później potwierdzone badaniami z użyciem innych metod.

“Te bardzo delikatne analizy wykazały, że kości to są żebra od zwierząt, które żyły w okolicy 600 AD,” Zuzana Hofmannová, archeologiczne DNA badacz na Uniwersytecie Fribourg w Szwajcarii, powiedział reporterom.

Ślady na kości zidentyfikował Robert Nedoma, badacz starożytności niemieckich z Uniwersytetu Wiedeńskiego. Według niego, jest to starsze pismo zwane Futhark, które jest poświadczone dla okresu od II do VII wieku i było używane głównie przez ludy germańskie zamieszkujące Europę Środkową.

Źródła: Magyar Nemzet / zaol.hu (portal informacyjny węgierskiego okręgu Zala)

* * *

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]

Do naszych czytelników z Polski

Zapraszamy również na naszą polskojęzyczną stronę na Facebooku:
https://www.facebook.com/nasza.europasrodkowa
Będzie nam miło, jeśli polubisz nasze wpisy i zostaniesz naszym stałym użytkownikiem (naciśnij przycisk “Śledź”/”Follow”).
[/dropshadowbox]


Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert