web analytics
Foto: VoxNews

Wymazy kałowe od ponad 300 nietoperzy schwytanych w północnej Nigerii w latach 2010-2011 poddano analizie z zastosowaniem polimerazy odwrotnej transkrypcji w celu określenia obecności arenawirusa, koronawirusa, paramyksowirusa, reowirusa, rabdowirusa i wirusa grypy. Analiza filogenetyczna wykazała, że u ssaków w Nigerii występuje wiele różnych rotawirusów, z których część jest spokrewniona z rotawirusami ludzkimi, a część z nowymi gatunkami.

W Nigerii nietoperze są chętnie spożywane przez różne grupy etniczne. Lyssavirus, wirus podobny do SARS-CoV, u nietoperza z gatunku liściozębnych w Zaria, Nigeria.

Tymczasem bliski kontakt z ludźmi oraz częste chwytanie i spożywanie nietoperzy może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Badanie, opublikowane w American Journal of Tropical Medicine and Hygiene, dotyczyło wirusów RNA mających wpływ na zdrowie człowieka, takich jak arenowirusy, CoV, paramyksowirusy (PMV), rabdowirusy, reowirusy, rotawirusy (RV) i wirusy grypy u nietoperzy ze stanu Plateau w Nigerii.

Próbki krwi, wymazów kałowych i tkanek pobierano i przechowywano na miejscu w ciekłym azocie, a następnie w temperaturze -80 °C. Następnie dokonano losowego wyboru reprezentatywnej kolekcji próbek wymazu kałowego (n = 95) i próbki zostały wysłane do CDC, USA w celu przeprowadzenia badań wirusologicznych.

W niniejszym badaniu u nietoperzy z Nigerii wykryto RNA wirusów CoV (8,4%), PMV (1,1%), reowirusów (1,1%) i RV (15,8%).

Rhinolophus spp. został uznany za rezerwuar wirusów podobnych do SARS-CoV. Wirusy podobne do SARS-CoV zostały wykryte głównie u owadożernych nietoperzy z gatunków Hipposideros sp. i Chaerephon sp., natomiast u nietoperzy z gatunku Rhinolophus sp. wykryto ich niewiele, pomimo szeroko zakrojonych badań w Afryce.

Dla badaczy, rozszerzenie nadzoru na dodatkowe gatunki nietoperzy jest konieczne, aby zrozumieć związek gospodarza z SARS-CoV i wirusami skladu SARS-CoV, jak również ewolucję wirusów podobnych do SARS-CoV u nietoperzy.

Nadzór nad rotawirusami u ludzi i zwierząt był badany w Nigerii ze względu na wysoką śmiertelność niemowląt z powodu biegunki prawokomorowej. Badanie to jest pierwszym, które dokumentuje obecność wirusa u nigeryjskich nietoperzy, które żyją w pobliżu ludzkich domów i są często spożywane przez miejscową ludność.

Naukowcy twierdzą, że różnorodność i obecność wirusów wykrytych w tym badaniu wskazuje na ryzyko, jakie nietoperze mogą mieć w powstawaniu wariantów międzygatunkowych, które mogą powodować epidemie chorób u ludzi oraz zwierząt domowych i dzikich. Dlatego też ciągły globalny nadzór nad wirusami u nietoperzy i innych dzikich zwierząt w celu zrozumienia pochodzenia, adaptacji i ewolucji wirusów nietoperzy jest ważny dla zapobiegania i kontroli przyszłych wybuchów chorób zwierzęcych.

Źródło: VoxNews

* * *

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]

Do naszych czytelników z Polski

Zapraszamy również na naszą polskojęzyczną stronę na Facebooku:
https://www.facebook.com/nasza.europasrodkowa
Będzie nam miło, jeśli polubisz nasze wpisy i zostaniesz naszym stałym użytkownikiem (naciśnij przycisk “Śledź”/”Follow”).
[/dropshadowbox]

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert