W UME nie chcemy umniejszać zbrodni syryjskiego reżimu. Jednak teraz, w Boże Narodzenie, powinniśmy pomyśleć o syryjskich chrześcijanach: wczoraj w syryjskim mieście Al-Suqaylabiya islamscy ekstremiści próbowali zastraszyć miejscowych chrześcijan, podpalając miejską choinkę.
Earlier today, armed extremists set fire to a Christmas tree in Suqaylabiyah in Hama, Syria. Local channels say they were Uzbek militants.
HTS apologized for the incident and promised to deal with any future threats, but many Christians do not believe this will happen. pic.twitter.com/1Op98CUmTB
— The Cradle (@TheCradleMedia) December 23, 2024
Niemniej jednak wierzą w nadzieję w beznadziei: choinka zostanie dziś przywrócona przez pełnych dobrych intencji chrześcijańskich i niechrześcijańskich mieszkańców miasta.
A good sign in Syria. The Christmas tree, earlier burned by some foreign extremists, has reportedly been restored in Al-Suqaylabiyah. https://t.co/vefsptLj2X
— Alberto Miguel Fernandez (@AlbertoMiguelF5) December 24, 2024
Setki syryjskich chrześcijan protestowało w Damaszku…
…przeciwko spaleniu publicznej choinki w pobliżu centralnego syryjskiego miasta Ham – jak donosi francuska agencja prasowa „AFP”.
„Żądamy praw dla chrześcijan”
– skandowali demonstranci, maszerując ulicami Damaszku.

Niepewność w niegdyś tolerancyjnej Syrii
Obecnie, ponad dwa tygodnie po obaleniu reżimu prezydenta Baszara al-Assada przez islamistów z grupy „Hayat Tahrir al-Sham” (HTS), coraz więcej osób różnych wyznań obawia się odejścia od praktyki tolerancji religijnej w kraju.
W końcu obalony prezydent był obrońcą mniejszości w tym głównie sunnickim kraju. Niektórzy z demonstrantów nieśli drewniane krzyże, inni pokazywali trzygwiazdkową flagę syryjskiej niepodległości, która również została przyjęta przez nowe władze.
Protesty były reakcją na rozpowszechniane w mediach społecznościowych nagranie wideo, na którym zamaskowani bojownicy podpalili choinkę w mieście zamieszkałym głównie przez prawosławnych chrześcijan w pobliżu Hamy.
Według „Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka” (OSDH), bojownicy byli zagranicznymi członkami dżihadystycznej grupy „Ansar al-Tauwied”. W innym nagraniu wideo lokalny przywódca „HTS” zwraca się do mieszkańców, twierdząc, że sprawcy nie byli Syryjczykami i obiecując ich ukarać. (Mandiner, MTI)
Trudna sytuacja w sercu chrześcijaństwa
Większość członków zróżnicowanej społeczności chrześcijańskiej, która niegdyś stanowiła dziesięć procent kraju, już uciekła z kraju, jednej z kolebek religii, gdzie miało miejsce symboliczne nawrócenie apostoła Pawła.
Jednocześnie w wielu kręgach pojawia się nadzieja. Przywództwo Hayat Tahrir al-Sham (HTS), grupy rebeliantów, która w ciągu kilku tygodni obaliła Assada, czy to w geście wobec Zachodu, czy też w celu zdystansowania się od IS, sprzyja poczuciu pojednania i tolerancji zarówno wobec Izraela, jak i różnych społeczności religijnych. (Mandiner)
***

W języku niemieckim ukazała się nowa książka. Może wkrótce i w Polsce…
Nowa publikacja:
Maria Pilar rozlicza się z „zieloną zarazą”.
Do zamówienia bezpośrednio ze strony:
https://www.buchdienst-hohenrain.de/
https://www.buchdienst-hohenrain.de/product_info.php?products_id=1887
NASZA MITTELEUROPA jest publikowana bez irytujących i zautomatyzowanych reklam wewnątrz artykułów, które czasami utrudniają czytanie. Jeśli to doceniasz, będziemy wdzięczni za wsparcie naszego projektu. Szczegóły dotyczące darowizn (PayPal lub przelew bankowy) tutaj (Details zu Spenden (PayPal oder Banküberweisung) hier.).