web analytics
Foto: Breslau / Visegrád Post

Częściowe bezrobocie z powodu “lockdownu” oznacza, że ​​niektóre polskie rodziny, zwłaszcza te najbiedniejsze, nie będą mogły pozwolić sobie w tym roku na wyjazd na wakacje.
Polski rząd postanowił częściowo temu zaradzić, przygotowując dla pracowników zarabiających mniej niż 5200 zł brutto miesięcznie kupony wakacyjne o wartości 1000 złotych (220 euro). Aż 90% tej kwoty będzie finansowane przez państwo, pozostałe 10% przez pracodawcę. Miałoby to wesprzeć polski sektor turystyczny, który, choć żyje głównie z polskich turystów, nadal odczuwa skutki zamknięcia granic.

Bon turystyczny ważny tylko w Polsce

Na skutek “lockdownu”, sektor turystyczny w Polsce, podobnie jak i w całej Europie, bardzo ucierpiał. Restauracje i hotele musiały zostać zamknięte, a cały sektor od początku epidemii odnotował 65% spadek sprzedaży, co znacznie przełoży się na mniejszą ilość turystów zagranicznych w tym roku.

Bon wakacyjny to ważna przez dwa lata karta elektroniczna, która może być wykorzystana w hotelach, pensjonatach czy muzeach. Podobnie jak w wielu innych krajach, np. we Francji, kupony wakacyjne będą mogły być używane tylko w Polsce. Mimo tego, że Polska nie jest pierwszym krajem oferującym taką pomoc, nie powstrzymało to zachodniej prasy od nazywania polskich bonów wakacyjnych „nacjonalistycznymi”, oskarżając przy tym konserwatywny rząd PiS o działanie wyłącznie na rzecz własnej gospodarki narodowej.

Podwójna pomoc

Kupony wakacyjne odgrywają podwójną rolę- między innymi pozwalają mniej zamożnym osobom na krótkie wakacje. Nawet jeśli 1000 zł na rodzinę to tylko skromna pomoc, wiele miejsc turystycznych w Polsce oferuje za taką cenę możliwość spędzenia choćby miłego weekendu. Chociaż turystyka w Polsce to w około 80% turystyka lokalna a pozostałe 20%, to głównie zasługa turystów zagranicznych, którzy na ogół wydają znacznie więcej, wsparcie to odgrywa bardzo ważną rolę. Z pewnością nikt nie powinien przegapić okazji do odwiedzenia Zamku w Malborku, zobaczenia Tatr, odkrycia plaż morza Bałtyckiego oraz zwiedzenia różnych muzeów czy historycznych miast, takich jak Wrocław (zdjęcie).

Ten wpis został po raz pierwszy opublikowany w języku francuskim przez Visegrád Post.

Deutsche Version: Polen: Regierung führt Urlaubsgutscheine ein, um den Tourismus anzukurbeln

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert