Polska / Rosja – Zbrodnia katyńska jest jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych, które po 80 latach nadal poważnie wpływa na stosunki rosyjsko- polskie. Ta tragedia to punkt kulminacyjny stuleci konfliktu między dwoma narodami.
Polskie elity zostały fizycznie wyeliminowane
Na początku drugiej wojny światowej Związek Radziecki oraz hitlerowskie Niemcy postanowiły na mocy tak zwanego pakietu o wzajemnej pomocy niemiecko-radzieckiej zaatakować oraz podzielić Polskę.
Do zbrodni katyńskiej doszło, gdy między 4 kwietnia a 11 maja 1940 około 4 400 polskich jeńców – głównie oficerów, zostało rozstrzelanych w lesie w pobliżu wsi Katyń, 20 km na zachód od Smoleńska, przez członków Związku Radzieckiego NKWD („Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych”).
Zbrodnia katyńska jest tylko jedną z wielu podobnych zbrodni przeciwko narodowi polskiemu ze strony sowieckiego reżimu, którego celem było zlikwidowanie polskich elit wrogich ideologii komunistycznej. Należy również wspomnieć o masakrze we wsi Miednoje pod Twerem (dawniej Kalinin), w której wiosną 1940 zamordowano 6314 polskich funkcjonariuszy policji i straży granicznej; masakra w Charkowie na 3 896 polskich jeńcach wojennych; masakra w Mińsku, w której stracono 3870 byłych polskich żołnierzy; lub masakra w Kijowie, w której ponad 3000 polskich oficerów zostało zamordowanych i pochowanych w Bykownej.
Za zbrodnie należy winić hitlerowskie Niemcy
W sierpniu 1941 Niemiecki Wehrmacht odkrył pierwszy masowy grób w lesie katyńskim w ramach ofensywy przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Inne masowe groby były stopniowo odkrywane do 1943 roku oraz wykorzystywane przez reżim Hitlera do propagandy podczas wojny. Ze swojej strony Związek Radziecki zaprzeczał własnej winie i oficjalnie przypisał odpowiedzialność za zbrodnie niemieckiemu Wehrmachtowi. Po wojnie obszar katyński stał się strefą zakazaną na dziesięciolecia.
Dopiero 13 października 1990, pięćdziesiąt lat po likwidacji obozu, Michaił Gorbaczow oficjalnie przeprosił Polaków za zbrodnie popełnione przez Sowietów wiosną 1940 r.
W październiku 1992 rosyjski prezydent Borys Jelcyn przekazał Lechowi Wałęsie dokumenty z tajnych archiwów Biura Politycznego KPZR, które ujawniają odpowiedzialność sowiecką za zbrodnie [oryginalne kopie na końcu artykułu].
7 kwietnia 2010 Władimir Putin wraz z Donaldem Tuskiem uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających te zbrodnie. Rosyjska Duma (parlament) uznała bezpośrednią odpowiedzialność Stalina 26 listopada 2010 r.
Rok 2010 upłynął pod znakiem drugiej tragedii katyńskiej: 10 kwietnia podczas zbliżania się do lądowania rozbił się Tupolew Tu-154 polskiej armii. Na pokładzie samolotu znajdował się polski prezydent Lech Kaczyńskim wraz z licznymi polskimi przywódcami, którzy mieli wziąć udział w uroczystości związanej z obchodami 70. zbrodni Katyńskiej, wszyscy pasażerowie zginęli.
Artykuł został po raz pierwszy opublikowany w języku francuskim przez Visegrád Post, visegradpost.com/fr/2020/04/13/il-y-a-80-ans-le-massacre-de-katyn/
Oto oryginalne kopie nakazu egzekucji wysłane do Stalina z podpisem sowieckiego szefa NKWD Lawrenti Berija; dokument jest kontrasygnowany na pierwszej stronie po lewej przez członków Komitetu Centralnego Michaila Iwanowitscha Kalinina i Lasara Moissejewitscha Kaganowitscha.
Wszystkie zdjęcia: de.wikipedia.org/wiki/Massaker_von_Katyn