web analytics
Steffen Kotré · Foto: steffenkotre.de

Lionel Baland i Álvaro Peñas

W ostatni weekend listopada 2020 roku w Kalkarze w Nadrenii Północnej-Westfalii odbył się kongres The Alternative for Germany (AfD). Lionel Baland (Breizh-info, Francja) i Álvaro Peñas (El Correo de España, Hiszpania) przeprowadzili wywiad ze Steffenem Kotré, posłem do Bundestagu z ramienia AfD, który uczestniczył w spotkaniu jako mówca.

Przez długi czas duch podziału wisiał nad AfD. Jak AfD wyjdzie po tym kongresie?

Przewodniczący partii, Jörg Meuthen, podzielił dalej AfD, ale tylko w odniesieniu do swojej osoby. Wygłosił mowę dzielącą: Zaatakował dr Gaulanda, zdyskwalifikował ruch Querfront, zaatakował frakcję Bundestagu, skrytykował swoich partyjnych przyjaciół bardziej niż swoich politycznych przeciwników i fałszywe doniesienia prasowe, a także pośrednio przeciwko pozytywnemu odniesieniu do wybitnego w swoich czasach męża stanu Bismarcka. Te sprawy się jeszcze nie skończyły.

Około 500 delegatów głosowało przytłaczającą większością 89% za wnioskiem w sprawie polityki społecznej, który przyznaje priorytet podatkowy rodzinom z dziećmi. Czy jest to kompromis pomiędzy liberalnymi i socjalno-patriotycznymi skrzydłami partii?

Nie, kompromis został ostatecznie osiągnięty w wewnętrznej Komisji Programu Federalnego partii. Wpływy zewnętrzne odgrywają stosunkowo niewielką rolę.

Na kongresie AfD opracowała koncepcję elastycznego przechodzenia na emeryturę w celu zapobiegania ubóstwu wśród osób starszych, które doświadczyły długiego okresu braku aktywności w życiu. Na czym polega ten pomysł i czy jest on wspierany w szczególności przez jedno skrzydło AfD?

Koncepcja emerytur polega na tym, że ludzie powinni mieć możliwość wyboru momentu przejścia na emeryturę, zniesienia emerytur polityków, systemu emerytalnego dla osób pracujących na własny rachunek oraz rozwoju prywatnych emerytur dodatkowych. Ta koncepcja jest kompromisem pomiędzy dwoma skrzydłami partii.

Joana Cotar została wybrana do komitetu wykonawczego partii, zastępując Andreasa Kalbitza, byłego numer dwa w nacjonalistycznym skrzydle, który został wydalony z AfD. Jaka jest tendencja Joany Cotar?

Opowiada się za zasadą Meuthena, tj. szlifowanie szorstkich krawędzi w celu przekształcenia AfD w CDU 2.0, wykopywanie członków innych poglądów z partii i odsuwanie “wyraźnej krawędzi” partii.

Czy ataki Jörga Meuthena na Alexandra Gaulanda, którego oskarża o używanie terminu “dyktatura koronna”, odpowiadają ideologiczno-politycznemu rozłamowi wewnątrz partii?

Tak, to nowa jakość. Wypowiadał się mniej na faktyczny społeczny temat konferencji partyjnej niż w negatywnej formie przeciwko partyjnym przyjaciołom. I to publicznie. Jako doświadczony mówca wiedział o efekcie swojej wypowiedzi, która uraziła wiele osób. To nie mogło być impulsywne, za tym kryją się dalekosiężne rozważania, dalekie od otwartej atmosfery dyskusji w partii. Zamiast stać przed członkami, po raz kolejny zajmował się sprawą przeciwnika politycznego, którego oskarżenia podjął.

Czy jedno z dwóch skrzydeł tej partii, liberalne czy socjalno-patriotyczne, odniosło na kongresie zwycięstwo nad drugim?

Nie, główny wniosek, który został przyjęty bez żadnych istotnych zmian, jest ciężko wypracowanym kompromisem. Co więcej, koncepcja społeczna jest polityką konieczną i realną.

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ] 👉👉 Polityka gospodarcza[/dropshadowbox]

We wrześniu ubiegłego roku Angela Merkel ogłosiła zmianę na ekologiczną politykę gospodarczą. Co sądzisz o tej zielonej polityce? Czy jest to propozycja realistyczna, czy też jest to polityka narzucona z powodów ideologicznych?

Transformacja Niemiec i Europy w społeczeństwo, które w wielu częściach jest gospodarką planowaną, trwa nadal. Pod pozorem ochrony środowiska i tak zwanej ochrony klimatu podatki są trwonione jako subsydia, co czyni przedsiębiorstwa i ludzi bardziej zależnymi od państwa. Ponadto działalność gospodarczą dzieli się na dobrą (oszczędność CO2, ochrona pseudo-środowiskowa, e-mobilność) i złą (energia z energii jądrowej i węgla, silnik spalinowy). Chiński system sankcjonowania niepożądanych zachowań należy przyjąć z zadowoleniem. Ogranicza to wolność.

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]👉👉 Europa[/dropshadowbox]

Co AfD myśli o kampanii w ramach Unii Europejskiej przeciwko Węgrom i Polsce w kwestii rządów prawa? Czy weto tych krajów wobec budżetów europejskich jest uzasadnione?

Weto jest uzasadnione. Należy odrzucić ingerencję UE w wewnętrzne sprawy państw i spoza UE. Kampania nie jest ukierunkowana na rządy prawa, ale na narzucenie ideologicznych koncepcji, takich jak płeć, zwiększenie liczby mniejszości, zmuszenie państw do rezygnacji z większych kompetencji na rzecz UE i tak dalej.

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]👉👉 Imigracja[/dropshadowbox]

Niektóre źródła sugerują, że w 2021 r. może dojść do masowego napływu nielegalnych imigrantów do Europy. W tym roku liczba nielegalnych imigrantów w Hiszpanii i we Włoszech gwałtownie wzrosła pomimo Covida. Co pan sądzi o niezdolności Europy do poradzenia sobie z tą kwestią? Jaki wpływ miała polityka kanclerz Angeli Merkel dotycząca otwartych granic w Niemczech na falę “uchodźców” od 2015 roku?

Rządy w UE nie są niezdolne. Chcą dokładnie tego, co się dzieje: wielokulturowej transformacji, redystrybucji pieniędzy niemieckich i innych państw, tworzenia niejednorodnych i tracących tożsamość społeczeństw. Wraz z imigrantami Europa staje się coraz bardziej ahistoryczna. Który czarny Afrykanin zna długą drogę państw europejskich do demokracji i wolności? Ale to jest podstawa do ich obrony. Społeczeństwo staje się rozdrobnione, traci solidarność, kurczy się podstawowe zaufanie.

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]👉👉 Lewicowy radykalizm[/dropshadowbox]

W 2019 r. doszło do 691 ataków na teren partii i jej członków, co stanowi ponad połowę wszystkich ataków politycznych w Niemczech, znacznie wyprzedzając CDU z 208 atakami. Jak to możliwe, że państwo poddaje się agresywnym grupom przeciwko trzeciej, największej niemieckiej stronie?

Lewicowy radykalizm nie był wystarczająco zwalczany przez byłych konserwatystów i ma znanych zwolenników w środku społeczeństwa. Kiedy lewicowcy demonstrują gwałtownie, kierownictwo policji nie interweniuje energicznie, ale robi to z myślicielami bocznymi. Istnieje ku temu system, ponieważ przywództwo policji w wielu krajach, zwłaszcza w Berlinie, jest skażone przez lewicową Zieloną. Odpowiedzialni przywódcy zostali zastąpieni. Benedikt Lux, polityk wewnętrzny Zielonych w Izbie Reprezentantów w Berlinie, przyznał się do tych czystek: “Zastąpiliśmy całe kierownictwo prawie wszystkich berlińskich władz bezpieczeństwa i sprowadziliśmy kilku całkiem dobrych ludzi. W straży pożarnej, policji, prokuraturze, a także w Urzędzie Ochrony Konstytucji. Mam nadzieję, że stanie się to widoczne w przyszłości.

Źródła: Breizh-info, El Correo de España

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert