web analytics
Bild: Shutterstock

Internet jest najbardziej demokratycznym medium w historii – pisze Mateusz Morawiecki, zapowiadając dla Polski ustawy chroniące wolność słowa na głównych platformach internetowych.

Premier Polski Mateusz Morawiecki (52 lata) potępił ostatnie działania największych firm technologicznych wobec prezydenta USA Donalda Trumpa i innych.

Polacy są silnie przywiązani do wolności, “bo wiemy, jak to jest, gdy ktoś próbuje ją ograniczyć” – czytamy we wpisie Morawieckiego na Facebooku z 12 stycznia, napisanym po niemiecku i polsku. Polityk wspomina czasy komunistycznych rządów w swoim kraju. W tamtych czasach cenzura była na porządku dziennym, “Wielki Brat” dyktował, jak należy żyć i co czuć. System nakładał także zakazy myślenia, mówienia i pisania. Polacy z niepokojem patrzyliby więc na wszelkie próby ograniczania wolności – pisze Morawiecki, który od 2017 roku jest polskim premierem.

Powiedział, że internet jest “najbardziej demokratycznym medium w historii” i miejscem, “gdzie każdy może mieć głos”. Twierdzi jednak, że nieograniczona wolność Internetu powoli ulega erozji. Morawiecki widzi odpowiedzialność w dużych firmach technologicznych. Internet stał się “zdominowany z czasem przez wielkie, międzynarodowe firmy, które są bogatsze i potężniejsze niż wiele narodów” – pisze dosłownie. Dla tych firm, jak twierdzi, działania użytkowników są jedynie źródłem dochodów i narzędziem do zwiększania swoich globalnych wpływów. Ustanowili oni teraz swoje własne standardy poprawności politycznej i będą zwalczać każdego, kto się im sprzeciwi.

Takie zachowanie przypomina mu o minionych czasach. “Obecnie coraz częściej spotykamy się z praktykami, o których myśleliśmy, że należą do przeszłości. Cenzura wolności słowa, niegdyś domena reżimów totalitarnych i autorytarnych, powraca, ale w nowej formie, realizowana przez firmy, które uciszają każdego, kto myśli inaczej – krytykował polityk.

Wolność słowa jest “kamieniem węgielnym demokracji”. To nie “algorytmy czy właściciele wielkich firm” decydują o tym, które opinie są poprawne, a które nie. Platformy mediów społecznościowych nie stoją ponad prawem – pisze Morawiecki, zapowiadając odpowiednie ustawy krajowe chroniące wolność słowa na głównych platformach internetowych. Polska będzie też zabiegać o odpowiednie regulacje na poziomie unijnym – pisze Morawiecki.

Źródło: kath.net

* * *

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]

Do naszych czytelników z Polski

Zapraszamy również na naszą polskojęzyczną stronę na Facebooku:
https://www.facebook.com/nasza.europasrodkowa
Będzie nam miło, jeśli polubisz nasze wpisy i zostaniesz naszym stałym użytkownikiem (naciśnij przycisk “Śledź”/”Follow”).
[/dropshadowbox]


Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert