web analytics
Foto: pexels.com

Według niemieckiego rządu, Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdza jedynie szczepionkę przeciwko nowemu typowi koronawirusa (SARS-CoV-2) opracowaną we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim i firmą farmaceutyczną AstraZeneca, podały w poniedziałek wieczorem niemieckie gazety.

Według zgodnych oświadczeń Bild i Handelsblatt, Europejska Agencja Leków udzieli pozwolenia na dopuszczenie do obrotu nowej szczepionki z zastrzeżeniem, że nie może być stosowana przez osoby powyżej 65 roku życia.

Może to wstrząsnąć kampanią szczepień i jeszcze bardziej ją spowolnić. Jednym z pierwszych celów, zgodnie z obawami rządu federalnego, jest ochrona osób starszych.

Politycy zdrowotni powiedzieli Bildowi o ograniczeniu, mówiąc, że serum było testowane głównie na młodych ludziach. Według raportu Handelsblatt, problem z Oxford / AstraZeneca szczepionki jest to, że jego skuteczność jest bardzo niska, na tylko 8% u osób powyżej 65, na podstawie dokumentów przedłożonych do procesu zatwierdzania.

Produkt ten, opracowany wspólnie przez brytyjski uniwersytet i brytyjsko-szwedzką firmę farmaceutyczną, może być trzecią z serii szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 w UE. Jej główną zaletą jest to, że nie musi być przechowywana w lodówce w bardzo niskiej temperaturze, co pozwala na rozpoczęcie kolejnego etapu kampanii, w którym szczepionka będzie mogła być podawana również w gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu.

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn powiedział na briefingu w dniu 22 stycznia, że EMA ma wydać pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w ostatnich dniach stycznia. Minister podkreślił, że wprowadzenie szczepionki Oxford / AstraZeneca doprowadzi do “zauważalnej zmiany”, tj. znacznej poprawy podaży szczepionek.

Wkrótce po briefingu producent AstraZeneca ogłosił, że z powodu zakłóceń w produkcji dostarczy do UE w pierwszym kwartale o 60 procent mniej leków niż planowano (31 milionów dawek).

Po publikacji przez niemieckie media, AstraZeneca wydała oświadczenie, w którym zauważyła, że informacje o niskiej skuteczności u osób starszych były całkowicie fałszywe i nieuzasadnione.

Źródło: Alfahír.

* * *

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]

Do naszych czytelników z Polski

Zapraszamy również na naszą polskojęzyczną stronę na Facebooku:
https://www.facebook.com/nasza.europasrodkowa
Będzie nam miło, jeśli polubisz nasze wpisy i zostaniesz naszym stałym użytkownikiem (naciśnij przycisk “Śledź”/”Follow”).
[/dropshadowbox]


Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert