web analytics
Przyciągający wzrok dach i szklane ściany architektury zaprojektowanej przez Japończyka Sou Fujimoto - Zdjęcie: Városliget Zrt.

Węgierski “Dom Muzyki”, projekt architektoniczny, który zdobył wiele międzynarodowych nagród, stał się sztandarowym projektem budapeszteńskiego Ligeta.

Obiekt już teraz uznawany jest za jeden z najbardziej niezwykłych współczesnych budynków na świecie – będzie pełnił funkcję wystawy, miejsca wydarzeń muzycznych i centrum edukacyjnego, a jego otwarcie planowane jest na koniec 2021 roku.

Nowy ikoniczny budynek w Budapeszcie

Architektura “Domu Muzyki” jest inspirowana słynnym secesyjnym budynkiem Uniwersytetu Muzycznego Franciszka Liszta i zawiera szereg rozwiązań projektowych i inżynieryjnych niespotykanych dotąd na Węgrzech. Projekt pochodzi od japońskiego architekta Sou Fujimoto i od razu przyciąga uwagę organicznie pofałdowaną, perforowaną konstrukcją dachu i ogromnymi szklanymi ścianami. W dachu prawie nie ma dwóch równoległych elementów, nie ma kątów prostych, wszystkie powierzchnie są przełamane prawie setką unikalnie zaprojektowanych otworów, przez które oplatają się drzewa gaju. Tak zwane źródła światła dostarczają światło do najniższych poziomów, pomagając oświetlić wnętrze i stworzyć szczególną atmosferę.

Za wyjątkowym, charakterystycznym wyglądem Węgierskiego Domu Muzyki kryją się rozwiązania projektowe, które nigdy wcześniej nie były spotykane na Węgrzech – fot. Városliget Zrt.

W ramach projektu Liget kontynuowana będzie również przebudowa parku: Zgodnie z planami, dawne historyczne wejście do parku, Rondó, zostanie odnowione, a promenada Városliget zostanie poszerzona o nowy odcinek i Muzeum Etnograficzne. Tej jesieni nowa instytucja kultury, Gwiezdna Twierdza w Komárom, zostanie również otwarta dla publiczności ze spektakularną wystawą, dołączając do projektu Liget.

Źródło: Magyar Nemzet (Nikoletta Elek)

* * *

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]

Do naszych czytelników z Polski

Zapraszamy również na naszą polskojęzyczną stronę na Facebooku:
https://www.facebook.com/nasza.europasrodkowa
Będzie nam miło, jeśli polubisz nasze wpisy i zostaniesz naszym stałym użytkownikiem (naciśnij przycisk “Śledź”/”Follow”).
[/dropshadowbox]


Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert