Polska i Węgry opowiadają się za zdrowym rozsądkiem w Unii Europejskiej, a wymiana myśli między młodymi ludźmi z obu narodów przyczynia się do budowania silnej Europy – podkreśliła we wtorek minister sprawiedliwości Judit Varga w przesłaniu wideo do uczestników IV Polsko-Węgierskiego Uniwersytetu Letniego w Krasiczynie.
Przesłanie wideo otworzyło we wtorek program tegorocznego Uniwersytetu Letniego w zamku w Krasiczynie w południowo-wschodniej Polsce, organizowanego przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w Warszawie.
Młodzi ludzie odgrywają dziś kluczową rolę w podtrzymywaniu polsko-węgierskiej przyjaźni, która nie ma precedensu w historii Europy – powiedziała w swoim wystąpieniu Judit Varga, dodając, że współpraca między dwoma narodami ma nadal znaczący wpływ na rozwój naszego kontynentu i cywilizacji.
Minister podkreślił, że zdrowy rozsądek Węgrów i Polaków jest bardzo potrzebny w Unii Europejskiej, “której instytucje uczyniły imperium swoją flagą”.
Nawiązując do serii konferencji UE na temat przyszłości Europy, które rozpoczęły się w czerwcu, Varga powiedział, że jest to okazja, by indywidualnie reprezentować ten zdrowy rozsądek, by “powiedzieć “nie” pogłębianiu integracji i zwrócić uwagę na fakt, że praworządność “nie może być wykorzystywana jako instrument politycznego szantażu”. “Potrzebujemy konstruktywnego i trzeźwego dialogu” – podkreśliła, dodając, że w tym kontekście ważne jest także zorganizowanie w Krasiczynie letniego uniwersytetu, który umożliwiłby młodym ludziom wymianę myśli. Życzyła uczestnikom, by byli “strażnikami wartości”, by przekazywali wiarę, “ideę Europy różnorodnej i silnej, opartej na suwerennych narodach”, której budulcem – jak mówiła Judit Varga – są rodziny i kultura chrześcijańska.
We wtorek rano około 150 węgierskich i polskich studentów będzie dyskutować o wpływie rządów prawa na życie codzienne podczas panelu dyskusyjnego z Tymoteuszem Zychem, prorektorem nowej środkowoeuropejskiej szkoły prawa Collegium Intermarium w Warszawie, w ramach Uniwersytetu Letniego, który rozpoczął się w poniedziałek. Następnie polski Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk, przedstawi nowe informacje na temat międzynarodowego korytarza drogowego Via Carpatia.
Po południu młodzież weźmie udział w debacie na temat globalnego ocieplenia z polskim wiceministrem klimatu i środowiska Edwardem Siarką. Podczas wieczornego panelu dyskusyjnego uczestnicy będą dyskutować o przyszłości Europy i samych siebie, a następnie dołączą do polskich i węgierskich ekspertów w dyskusji panelowej na temat wyzwań społecznych w następstwie epidemii koronawirusa.
W dalszej części dnia uczniowie odwiedzą również cmentarz wojskowy w pobliskim Przemyślu, aby oddać hołd poległym tam żołnierzom węgierskim. Dzień zakończy się występem tanecznym zespołu Góbé.
Na trwającym do piątku Uniwersytecie Letnim w Krasiczynie obecna będzie także Zsófia Rácz, zastępca sekretarza stanu ds. młodzieży w Ministerstwie Zasobów Ludzkich.
Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na stronie MAGYAR HÍRLAP, naszego partnera w EUROPEAN MEDIA COOPERATION.