web analytics
Renate Alt · Foto: Facebook

Za niecałe trzy tygodnie, 26 września, odbędą się wybory federalne, które – biorąc pod uwagę ostatnie fatalne wyniki CDU, kierowanej obecnie przez coraz mniej imponującego Armina Lascheta – powinny przynieść poważne zmiany w krajobrazie politycznym. Niewykluczone, że w ramach tych przetasowań do rządu ponownie wejdzie FDP, której popularność jest wyjątkowo wysoka (ok. 13%).

Liberałowie mogą wpłynąć na politykę zagraniczną nowego rządu Niemiec

Podczas gdy liberałowie tradycyjnie sprawują władzę w Ministerstwie Gospodarki i Ministerstwie Spraw Zagranicznych, jedna z czołowych posłanek tej partii, Renata Alt – która, nawiasem mówiąc, pochodzi ze Słowacji i jest przewodniczącą grupy parlamentarnej Słowacja-Czechy-Węgry – od ponad roku wygłasza serię oświadczeń przeciwko Węgrom, które mogą dostarczyć pewnych wskazówek na temat polityki przyszłego rządu niemieckiego wobec Budapesztu w szczególności i V4 w ogóle.

Obrona “podstawowych wartości Unii Europejskiej”

.
Raport opublikowany przez Spiegel już w marcu 2020 roku skrytykował, że przewodniczący Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen (CDU) była zbyt bezkrytyczna wobec Viktora Orbána, “ponieważ również została wybrana głosami Fideszu“, a niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas (SPD) poprzestał na deklaracjach: “co jego ministerstwo i Wielka Koalicja [CDU-SPD, KR] robią konkretnie, aby to osiągnąć? “aby bronić “podstawowych wartości UE“? Ponadto Renata Alt stwierdziła, że Unia Europejska powinna.

zdecydowanie potępić jako niezgodne z prawem nowe węgierskie dekrety i projekty ustaw.”.

Po postępowaniu na podstawie art. 7 muszą nastąpić sankcje

.
5 września węgierska strona informacyjna Index cytuje wywiad Renaty Alt z Südwestpresse z 10 kwietnia 2020, w którym ta ostatnia wyjaśnia, że do tej pory ludzie w grupie parlamentarnej skupiali się na polityce Viktora Orbána, zawsze krytykując rozwój sytuacji na Węgrzech. Szczególnie w rozmowach z przedstawicielami Węgier, z ambasadorem Węgier akredytowanym w Berlinie, temat ten był na porządku dziennym.

Dalej, powiedział, następny rząd federalny musi być znacznie bardziej konsekwentny w ustalaniu mechanizmu praworządności w ruchu i zapewnić, że procedura artykułu 7 jest również przestrzegane przez sankcje. W przyszłości musi być zawsze jasne, że zasady UE nie są do podważenia.

UE musi wykluczyć Węgry… i Polskę

.
Te obawy o dalsze zaostrzenie niemieckiego i europejskiego stanowiska wobec Węgier są tym bardziej uzasadnione, że na arenie międzynarodowej pojawiają się inne głosy w podobnym tonie. Na przykład turecko-amerykański ekonomista Daron Acemoğlu napisał 2 września: “Po tym, jak w czerwcu ubiegłego roku Węgry uchwaliły ustawę zakazującą “treści LGBTQ” w szkołach, holenderski premier Mark Rutte doszedł do wniosku, że dla tego kraju “nie ma już miejsca w UE”. On ma rację.

UE powinna zacząć od wykluczenia Węgier, a następnie rozważyć zrobienie tego samego z Polską.”.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert