web analytics
Minister sprawiedliwości Judit Varga - Źródło: Facebook

Węgierska minister sprawiedliwości zapowiedziała, że jej kraj wykorzysta wszystkie środki prawne, by interweniować po stronie Polski w sporze z UE

Rząd Węgier wyda rezolucję wspierającą Polskę, która została zaatakowana przez Komisję Europejską w “bezprecedensowy sposób”, powiedziała w środę minister sprawiedliwości Judit Varga.

“Swoją wczorajszą decyzją Komisja Europejska przypuściła brutalny atak na Polskę, ingerując w bezprecedensowy sposób w sądownictwo i proces legislacyjny suwerennego państwa członkowskiego” – powiedziała. Proceder ten jest nie tylko oburzający, ale i całkowicie nie do przyjęcia” – napisała Varga na swoim profilu na Facebooku.

Varga odnosi się do decyzji Komisji Europejskiej o nałożeniu sankcji finansowych na Polskę w celu zapewnienia zgodności z lipcowym wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, nakazującym zakończenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce.

Polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oskarżył UE o “hybrydową wojnę prawną” i zwrócił uwagę, że Hiszpania, która ma taki sam system prawny jak Polska, nie ponosi żadnych konsekwencji ani kar ze strony Unii Europejskiej.

“Problem polega na tym, że mechanizm, który stosujemy w Polsce, jest kopią mechanizmu, który od lat jest stosowany w Hiszpanii. Jest to model, który nie został zakwestionowany przez Komisję Europejską ani Europejski Trybunał Sprawiedliwości, mimo że sędziowie, którzy są jego członkami, są wybierani zwykłą większością głosów w parlamencie” – powiedział Ziobro. “Nie ma na to innego wytłumaczenia niż hipokryzja i motywacja polityczna, a nie prawo”.

Zarówno Polska, jak i Węgry stoją w obliczu ponownego zagrożenia ze strony UE, która wydaje się coraz bardziej zmierzać w kierunku modelu, w którym oba kraje są karane finansowo za wdrażanie konserwatywnej polityki w zakresie migracji i kwestii LGBT. Jednocześnie UE stara się wywierać większą kontrolę nad polskim systemem sądowniczym i krajobrazem medialnym na Węgrzech.

Węgry postrzegają polski mandat jako zagrożenie dla procesu demokratycznego i próbę kontrolowania przez Brukselę instytucji państw narodowych w stopniu poważnie zagrażającym suwerenności narodowej.

“Warszawa poinformowała Komisję w dobrej wierze, że zamierza uchylić obraźliwy przepis dotyczący funkcjonowania Rady Dyscyplinarnej przy polskim Sądzie Najwyższym zgodnie z letnim orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, ale już rozpoczęła nakładanie kary pieniężnej, co jest sprzeczne ze zobowiązaniem Polski.”

Varga napisał, że “tym skandalicznym i aroganckim krokiem Komisja przekroczyła granicę, którą wcześniej uważaliśmy za nie do pomyślenia”.

“Jesteśmy w pełni po stronie Polski i solidaryzujemy się z naszymi polskimi przyjaciółmi, dlatego zbadamy możliwości reprezentowania Warszawy przez Węgry w procesie przed sądem europejskim” – napisała – “W żadnym kraju członkowskim narodowy wymiar sprawiedliwości nie powinien paść ofiarą imperium w Brukseli! Rząd zdecydował na dzisiejszym posiedzeniu, że stanie w obronie Polski w rezolucji potępiającej nieprzyzwoite ataki w Brukseli!”

Źródło: Remix News


Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert