web analytics
Premier Viktor Orbán przemawia podczas uroczystego nabożeństwa z okazji inauguracji Jednościowego Kościoła Reformowanego w Pesterzsébet - Zdjęcie: MTI/Zoltán

Węgrzy mogą przetrwać tylko jako chrześcijanie, a każdy nowy kościół jest bastionem w walce o wolność i wielkość narodu – powiedział w niedzielę premier Viktor Orbán podczas inauguracji Jednościowego Kościoła Reformowanego w Pesterzsébet.
 

W swoim przemówieniu powitalnym premier powiedział, że “my, Węgrzy, od tysiąca lat jesteśmy narodem tworzącym Kościół”. Powiedział jednak, że dziś żyjemy w innych czasach niż za czasów św: Dziś w Europie nie ma więcej narodów tworzących Kościół niż wtedy, ale jest ich coraz mniej.

Powiedział: “Europa Zachodnia znajduje się dziś w fazie “kulturowej i cywilizacyjnej dyslokacji i braku równowagi”, wielka historyczna rola i misja odgrywana przez chrześcijańską cywilizację europejską w ciągu ostatnich 500 lat jest obecnie osłabiona i rozpada się. Europa Zachodnia porzuciła swoje poczucie misji, swoje dziedzictwo kulturowe i duchowe, po prostu odrzuciła swoją przyszłość.

“Muszę pomyśleć o tym, ilu ludzi i ile razy próbowali doprowadzić ludzi do tego, że nie budują już kościołów, tylko meczety” – powiedział.

Jednocześnie podkreślił, że Węgrzy nie chcą “odchodzić czy dryfować” z drogi, którą podążają od tysiąca lat, ale jest to możliwe, jeśli uświadomią sobie, że państwo i wspólnota kościelna muszą ze sobą współpracować.

Przypomniał premierowi, że współpracę tę sankcjonuje także ustawa zasadnicza, która mówi, że ochrona tożsamości konstytucyjnej i kultury chrześcijańskiej Węgier jest zadaniem wszystkich organów państwowych. W demokracji opartej na chrześcijańskich fundamentach – mówił – państwo ma nie tylko zadanie, ale i obowiązek wzięcia odpowiedzialności za tradycyjne wspólnoty, od rodziny, przez wspólnoty kościelne, po naród.

“Nasza historia uczy nas, że Węgrzy mogą przetrwać tylko jako chrześcijanie. Kraj z granicami, ale z duszą bez granic: takie są Węgry. Jesteśmy nie tylko narodem tworzącym Kościół, ale aby przetrwać musimy być narodem tworzącym Kościół. Każdy nowy kościół jest bastionem w walce o wolność i wielkość narodu” – powiedział.

Z tego powodu od 2010 r. na Węgrzech i w zamieszkanych przez Węgrów regionach Kotliny Karpackiej wybudowano 150 nowych węgierskich kościołów; odnowiono ponad trzy tysiące kościołów na Węgrzech i za granicą – dodał.

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na stronie MAGYAR HÍRLAP, naszego partnera w EUROPEAN MEDIA COOPERATION.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert