web analytics
Iraker kehren freiwillig in ihre Heimat zurück (Foto: TÝDEN.cz / ČTK / HÁJEK ONDŘEJ)

Eine Gruppe von sechzehn irakischen Christen, die letzte Woche die Tschechische Republik illegal in Richtung Deutschland verlassen wollte, wurde am vergangenen Donnerstag von der Polizei in der Nähe der deutsch-tschechischen Grenze aufgegriffen und in ein Lager in der Nähe von Brünn verbracht. In der Folge erklärten die Iraker, dass sie kein Asylverfahren in der Tschechischen Republik abwarten, sondern lieber in ihre Heimat zurückkehren wollten.

Milan Chovanec (Fotoquelle: Twitter)
Milan Chovanec (Fotoquelle: Twitter)

Der tschechische Innenminister Milan Chovanec erklärte gegenüber dem tschechischen Fernsehen, dass sein Ministerium über die Rückreisekosten mit dem Stiftungsfonds “Generation 21” verhandeln werde, der die Iraker in diesem Jahr in die Tschechische Republik geholt hatte. Chovanec wörtlich: “Die Iraker haben erkannt, dass die Möglichkeiten, in andere Länder weiter zu reisen, sehr begrenzt sind. Sie haben ein Standard-Asylverfahren in der Tschechischen Republik abgelehnt und sich entschlossen, nach Hause zurückzukehren.”

Die Tschechische Republik hatte im Rahmen eines Hilfsprogramms für christliche Iraker insgesamt 89 Personen aus dem Irak ausfliegen lassen. Davon waren acht bereits vorige Woche freiwillig in den Irak zurückgekehrt. Weitere 25 setzten sich illegal nach Deutschland ab; die deutschen Behörden beabsichtigen die Rückschiebung von 20 Personen aus dieser Gruppe in die Tschechische Republik.

Die Mitte-Links-Regierung in Prag hatte das Hilfsprogramm vor zwei Wochen gestoppt. Ursprünglich war die Aufnahme von 153 Christen aus dem Irak geplant gewesen.

Quelle: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/iracane-z-ceska-kteri-neprosli-do-nemecka-chteji-zpet-do-vlasti_380294.html

Interessant ist in diesem Zusammenhang eine Umfrage des Onlineportals TÝDEN.cz im Rahmen des obigen Beitrags:

anketa

 

Würden Sie Flüchtlingen finanziell bzw. materiell helfen?

Ja, ich werde es tun: 9%

Ja, ich habe bereits geholfen: 8%

Nein: 82%

 

[hidepost]
Skupina šestnácti křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří chtěli minulý týden odejít z Česka do Německa, požádala o návrat do Iráku. Na Twitteru to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj bude o nákladech na cestu ministerstvo jednat s Nadačním fondem Generace 21, který cizince letos do Česka přivezl.

Skupinu uprchlíků policie zadržela minulý čtvrtek nedaleko česko-německých hranic na cestě do Německa. Cizinci poté požádali znovu o azyl v ČR a byli převezeni do zařízení v Zastávce u Brna.

Chovanec České televizi řekl, že důvody rozhodnutí Iráčanů nezná. “Oni si pravděpodobně uvědomili, že možnost cestovat do jiných zemí je velmi omezená. Oni by teď byli ve standardním azylovém řízení v České republice, čekali by na to, jestli opět získají mezinárodní ochranu. Rozhodli se, že toho nevyužijí a vrátí se domů,” řekl ministr. Stát podle něj bude zajišťovat co nejlevnější leteckou přepravu do Iráku, protože ji bude také hradit. “Já bych se velmi přimluvil za to, aby to zaplatila Generace 21, protože stát tento problém nezpůsobil,” dodal ministr.

Nadační fond důvody rozhodnutí iráckých křesťanů vrátit se do vlasti nezná a bližší informace nemá. Ředitel fondu Jan Talafant řekl, že případné uhrazení cesty bude tedy záležet na situaci a okolnostech odjezdu. “Není prvotní zájem naší organizace posílat lidi zpět. Jestliže dnes je jejich země bezpečná, zítra být nemusí,” uvedl Talafant. Nejférovější by prý bylo, kdyby si skupina uhradila cestu sama.

Uprchlíci si ve čtvrtek vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a požádali o ukončení statusu azylanta. Dostali cestovní doklady a třídenní výjezdní příkaz k opuštění EU. Minibusem soukromé firmy se vydali na cestu do Německa. Podle ministerstva vnitra dostali informace o tom, že nesmějí ilegálně překročit hranice jiného státu EU. Policie skupinu kontrolovala ve čtvrtek večer asi osm kilometrů od česko-německých hranic. Iráčané, mezi kterými jsou i děti, strávili noc v hotelu v centru Ústí nad Labem. Poté se dostali do zařízení v Zastávce u Brna. Jeho pracovníci k případu žádné informace nesdělili, podle nich je poskytne jen ministerstvo vnitra.

Fond zatím do ČR přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila Česko na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy, která odjela do Německa. Německé úřady chtějí 20 z nich vrátit do ČR. Zbylá pětičlenná rodina se vracet nebude, protože otec už v Německu dostal azyl. Chovanec v ČT uvedl, že ministerstvo potvrdilo připravenost tyto lidi převzít. “Tři nebo čtyři dny do dnešního dne nemáme žádnou informaci z německé strany, kdy by k tomu předání mělo dojít,” dodal. Německé ministerstvo vnitra sdělilo, že k případu nemá žádné nové informace.

Před týdnem odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna, důvodem byl stesk po domově. Cestu hradili jejich příbuzní.

O zbývajících čtyřicet uprchlíků, kteří pobývají v Praze a Soběšovicích na Frýdecko-Místecku, se chce Nadační fond Generace 21 dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu v Česku. Podle Talafanta se v těchto skupinách žádný problém nevyskytl.

Vláda před dvěma týdny program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila. Stalo se tak pár dní před příjezdem dalších devíti uprchlíků do Česka, už měli koupené letenky a na místě prodaný majetek. Obě rodiny proto dostaly od partnerské nadace po 500 dolarů (11 900 Kč) jako kompenzaci za škody kvůli zrušení přesídlení na poslední chvíli, uvedl fond.
[/hidepost]

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert