web analytics
Premier Viktor Orbán i lider Legi Matteo Salvini podczas spotkania w Rzymie 4 lutego 2020 r. - fot. Vivien Cher Benko / MTI / Biuro Prasowe Premiera Węgier.

Matteo Salvini i polski premier Mateusz Morawiecki byli pierwszymi osobami, z którymi Viktor Orbán rozpoczął negocjacje po opuszczeniu Europejskiej Partii Ludowej przez Fidesz. Włoska antyimigracyjna Lega jest oczywistym sprzymierzeńcem: W większości kwestii zgadza się z węgierską partią rządzącą. Lider Legii został zapytany po debacie w Senacie o to, jak wyobraża sobie współpracę, jakich innych partnerów chciałby widzieć i jak widzi przyszłość Europy.

– W dniu, w którym Fidesz opuścił Partię Ludową, odbył Pan wideokonferencję z Viktorem Orbánem. Dlaczego uznał Pan, że należy natychmiast skontaktować się z Fideszem i jakie ma Pan nadzieje na współpracę między tymi dwiema partiami?

– Ze względu na odległość rozmawialiśmy za pośrednictwem wideokonferencji. Naszym krótkoterminowym celem jest osobiste spotkanie w kwietniu, kiedy to będziemy mogli bardziej szczegółowo omówić kwestie najważniejsze dla przyszłości kontynentu. W szczególności chcemy znaleźć wspólne rozwiązania podstawowych problemów związanych z sytuacją kryzysową Covid 19. Musimy udzielić konkretnych i natychmiastowych odpowiedzi w sprawie bezpieczeństwa zdrowotnego, szczepień, tworzenia i ochrony miejsc pracy oraz zapewnienia bezpieczeństwa na kontynencie. Na spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbánem i premierem Polski chcemy położyć fundamenty pod Europę przyszłości. Po Covid-19 nic już nie będzie takie samo, wiele się zmieniło na kontynencie. Błędy popełnione w Europie w czasie kryzysu stają się coraz bardziej oczywiste i wymagają natychmiastowych zmian. Potrzeba odwagi i wyobraźni, by poradzić sobie z dramatyczną sytuacją, jaką stworzyła pandemia. Jestem pewien, że możemy go rozwiązać wspólnymi siłami, ponieważ przyjaźń między Węgrami i Włochami jest coraz silniejsza.

– O jakiej Europie marzysz? W oparciu o jakie wartości chce Pan budować europejską prawicę opartą na partnerstwie węgiersko-włosko-polskim?

– W centrum nowej Europy muszą znaleźć się obywatele, a nie przede wszystkim interesy gospodarcze i finansowe. Ochrona zdrowia, tworzenie i ochrona miejsc pracy, wspieranie rodziny, bezpieczeństwo wewnętrzne państw europejskich, ochrona granic, tożsamość narodowa, tworzenie demokracji. W żadnym wypadku nie możemy powrócić do Europy sprzed korony. Nie możemy dłużej pozwalać, aby niekontrolowana imigracja, decyzje gospodarcze i polityczne były narzucane państwom członkowskim z zewnątrz. Mamy jasną wizję tego, jak chcemy budować nową Europę, mamy jasne plany dotyczące przyszłości kontynentu.

– Kogo chciałbyś zobaczyć w nowej formacji?

– Drzwi rodzącego się Sojuszu Europejskiego są otwarte dla wszystkich. Mamy nadzieję, że uda nam się przekonać nawet najbardziej niezdecydowanych. Potrzebujemy natychmiastowego odnowienia. Niektórzy się wahają, ale moim zdaniem musimy włączyć jak najwięcej sił prawicowych. Liga i Fidesz miały już wspólne plany współpracy europejskiej, ale po Covid-19 musimy działać szybciej i z dużo większą siłą w polityce europejskiej. Mam nadzieję, że będę mógł jak najszybciej poinformować o konkretnych działaniach.

– Jak duży wpływ Liga może mieć na obecny rząd koalicyjny w sprawie imigracji?

– Liczba imigrantów przybywających do Włoch od początku roku jest wielokrotnie wyższa niż w latach poprzednich. Fala migracyjna narasta pomimo kryzysu zdrowotnego. Nawet zanim zaczniemy rozmawiać o rozszerzeniu obywatelstwa, powinniśmy zająć się kwestią wzmocnienia ochrony granic i bezpieczeństwa wewnętrznego w celu zagwarantowania suwerenności kraju. Spośród wszystkich krajów europejskich, Włochy zatwierdzają najwięcej wniosków o przyznanie obywatelstwa. Uważam, że w obecnej sytuacji musimy skoncentrować wszystkie nasze wysiłki na rozwiązaniu problemów obywateli włoskich. Oświadczenie sekretarza generalnego Partii Demokratycznej w sprawie rozszerzenia obywatelstwa włoskiego (plan Partii Lewicy, aby przyznać automatyczne obywatelstwo dzieciom imigrantów urodzonym we Włoszech – red.) uważam za niepoważne. Będziemy blokować wszelkie takie próby, ponieważ dla nas Włosi są najważniejsi.

Źródło: Magyar Nemzet (Dalma Jánosi, Rzym)


Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert