web analytics
Bildquelle: FDS

Bójka między kongijskim pracownikiem a jego chińskim szefem w Demokratycznej Republice Konga ujawnia napięcia

Na nagraniu wideo opublikowanym 30 czerwca widać bójkę między kongijskim pracownikiem a jego chińskim przełożonym w fabryce w południowej prowincji Lualaba w Demokratycznej Republice Konga. Nie jest to pierwszy incydent w tym regionie, gdzie kilka chińskich firm prowadzi kopalnie, nie zwracając uwagi na prawa socjalne swoich pracowników.

“Byłoby mniej problemów, gdyby chińscy ekspatrianci mieli mniejszy kontakt z kongijskimi pracownikami” – wyjaśnia Freddy Kasongo, sekretarz generalny Obserwatorium Studiów i Wsparcia Odpowiedzialności Społecznej i Środowiskowej.

“W sektorze górniczym w Demokratycznej Republice Konga byłe zachodnie firmy sprzedały wszystkie lub większość swoich aktywów grupom chińskim. Chińskie zarządzanie różni się od zachodniego głównie pod względem traktowania siły roboczej.”

“We własnym kraju czarny człowiek jest źle traktowany przez obcokrajowca” – pisze jeden z internautów, a inny uważa, że “Chińczycy mają w tym kraju tak wielką władzę, że depczą Kongijczyków”.

Według naszych obserwatorów, spór miał miejsce ponad 100 km dalej, na terenie budowy nowej kopalni miedzi w gminie Fungurumé. Tenke Fungurumé Mining jest jednym z największych na świecie producentów miedzi i kobaltu, od 2018 roku w 80% należącym do China Molybdenum.

Do bójki doszło na tle napięć społecznych między chińskimi przedstawicielami Majengo, firmy odpowiedzialnej za budowę, a lokalnymi pracownikami. Jeden z pracowników był świadkiem tej sceny i prosił o zachowanie anonimowości:

“To było wcześnie rano. Chiński przełożony, którego widzicie na filmie, wydał mojemu koledze polecenie, którego ten nie wykonał. Zrobiło się gorąco. Chińczyk robił niegrzeczne uwagi. I doszło do wymiany ciosów.”

“Bardzo trudno jest pracować z Chińczykami. Zmuszają nas do pracy ponad ośmiogodzinny limit. Nie dostajemy płatnych urlopów. Nieobecności są odliczane od naszej pensji na koniec miesiąca. A co najważniejsze, chińscy przełożeni gardzą nami i obrzucają wyzwiskami. Nazywają nas małpami.”

Źródło: FDS


Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert